Karel Požár
IČ: 70712301
Prodej, servis a bazar jízdních kol
a velopříslušenství.
Kamenná prodejna

21. 02. 2024 - 02:45

Hlavní Prodejna Katalog Servis Bazar Poradna O nás Kontakt

Prodejna a servis kol

MENU
Čtenář
Inzerce - Bazar
maxbikeProdáváme - kola
LeaderFox
Acstar
CTM
Maxbike
Apache
Superior
Superior
Superior
Nacházíte se v sekci: Testy našeho zboží > TEST-elektro MTB-4freetime

  TEST-elektro MTB-4freetime

Test elektrokola 4freetime MTB
Elektrokolo 4freetime MTB patří mezi modely, mající ambice být něčím víc než běžná elektrokola na současném trhu, z nichž většina je vhodná zejména pro městský provoz. Je totiž vybaveno trojpřevodníkem a osmikolečkem, což poskytuje celkem 24 možných kombinací převodových poměrů. Umožňuje to lépe využít energii, vyvíjenou samotným cyklistou, a přizpůsobit otáčky klikového mechanismu rychlosti jízdy. Motor je umístěn v náboji zadního kola, převody na něj proto nemají žádný vliv. Akumulátor je umístěn na spodní straně nosiče zavazadel.


Ovládací skříňka s displejemPro řazení je používána sada Shimano Alivio, patřící mezi nižší střední třídu, svou úlohu ale plní dobře. Při testu jsme nezaznamenali s řazením žádné problémy. Brzdy na kole jsou diskové s mechanickým ovládáním. Jejich ovládání vyžaduje poněkud větší sílu, než je obvyklá u ráfkových V-brzd. Jejich výhodou proti V-brzdám je pouze neměnná účinnost za mokra. Jízdu po nerovném povrchu zpříjemňuje odpružená vidlice s možností zamykání.

Pro ovládání kola slouží ovládací skříňka se čtyřmi tlačítky a přehledným displejem. Lze volit mezi pěti režimy, od režimu, při němž je elektropohon zcela vypnut, přes režim automatické podpory, ke třem úrovním pevné podpory, označenými jako stupně 1, 2 a 3. Ty se liší maximální dosažitelnou rychlostí na 15, 20 a 25 km/h.

Elektropohon se projevuje tak, že po rozjezdu, kdy celou energii musí vyvinout cyklista šlapáním, se náhle začne šlapat podstatně snáz a kolo jako by jelo samo, jakmile ale cyklista přestane šlapat, rychlost postupně klesá a motor začne opět působit až v okamžiku, kdy cyklista znovu šlápne do pedálů. Dosáhne-li rychlost 25 km/h, omezí elektronika přívod energie do motoru - předepisuje to evropská legislativa jako podmínku, aby bylo kolo považováno za nemotorové vozidlo, a aby se smělo pohybovat na cyklostezkách a v místech se zákazem vjezdu motorových vozidel.

Kolo jsme si prakticky vyzkoušeli. Je zvláštní pocit, když se vám po rozjezdu, který se ničím neliší od rozjezdu na normálním kole, najednou začne šlapat naprosto volně a kolo začne zrychlovat. To je okamžik pro využití výhody více převodových stupňů, lze totiž zvolit převod, při němž budete částečně nebo úplně působit vlastní silou a tím snížit spotřebu energie akumulátoru.

Snadnost šlapání je ovšem vykoupena čerpáním energie z akumulátoru, a projeví se to okamžitě na displeji, ukazujícího aktuální stav zásoby energie. Jakmile ale přejdeme do režimu bez podpory elektromotoru, vyžaduje samozřejmě kolo od cyklisty vynaložení energie poněkud větší, než u běžného kola. Je to způsobeno podstatně větší hmotností elektrokola - až 10 kg rozdílu. To se projeví už při malém stoupání.

Motor je umístěn n náboji zadního kolaPřívod napájení motoru

Je proto nutné nezapomínat, že je energie v akumulátoru konečná, a je tedy s ní třeba šetřit. A je nutné počítat s omezeným dojezdem. Znamená to před každým delším výletem akumulátor nabít a neplánovat výlety delší, než odpovídá dosažitelnému dojezdu. Jeho velikost je velmi individuální a je třeba si ji vyzkoušet - závisí totiž hodně jednak na tom, na kolik cyklista využívá podporu motoru, jednak na terénu, v němž se jezdí.

Kolo je možné používat pro turistiku v méně náročném terénu na zpevněných cestách, do těžšího terénu ho doporučit nelze. Hodí se především tam, kde jej můžete mít trvale uskladněno (na chatě, chalupě) a chcete podnikat jen výlety po okolí, a kde je možnost před každým výletem nabít akumulátor.

Snímač otážek klikového mechanismu

Vzhledem ke hmotnosti se tohle kolo nehodí pro případy, kdy by bylo nutné ho často převážet do místa a z místa počátku a konce výletu. Naložit více než dvacetikilové kolo na nosič na střeše auta je výkon pro vzpěrače, nemluvě o nosnosti nosiče, ani nakládání třeba po schůdcích do vlaku nebo autobusu není nic příjemného. Problémem také může být, pokud by bylo třeba kolo přenášet, třeba po schodech, nebo přes potok. To ovšem platí prakticky pro všechna elektrokola na současném trhu, s výjimkou kol rakouské firmy Gruber, která ale používají jinou filosofii využití.

Hlavní technické údaje

Rám

Pevný rám z hliníkové slitiny

Vidlice

Odpružená zamykatelná vidlice RST Gila

Přední měnič

Alivio

Zadní měnič

Alivio

Řazení

Alivio

Převodník

22-32-42 zubů

Pastorek

11-32 zubů

Brzdy

mechanické, diskové

Umístění motoru

V náboji zadního kola

Výkon motoru

250 W

Akumulátor

36 V/ 9 Ah

Hmotnost kola (včetně akumulátoru)

23,3 kg (z toho akumulátor 2,4 kg)

  • + snadné ovládání, 24 převodových stupňů
  • - vysoká hmotnost, obtížejší demontáž zadního kola, například při opravě defektu pneumatiky - je nutné vozit s sebou nářadí na povolení upevňovacích matic a odpojit přívody napájení k motoru

Sdílet
Naše adresa
Hrudičkova 2097/28,
148 00 Praha 4 – Chodov
(mezi stanicemi metra "C" Roztyly a Chodov)
MAPA
GPS:50.0339136N,
14.4794789E
Informace, objednávky zboží, objednávky servisu, reklamace:
  cyklochodov@seznam.cz
  +420 603427349
Skype_status   Skype
  QR kód
Jak se k nám dostanete?
Otevírací doba:

Letní sezóna
(duben - říjen)

Po - Čt:

14:00 - 18:00

Pá:

12:00 - 16:00

Zimní sezóna
(listopad - březen)

Po - Čt:

15:00 - 18:00

Pá:

13:00 - 16:00

Najdete nás i zde:
Novinky
03.01.2017: Core Nipper 24"váha 10 kg.!
Novinky ve výrobě kol Core Nipper 24 - řazení Shimano Altus 7, vduchová vidlice AIR, výběr nových plášťů Scwalbe - podívejte

03.01.2017: Zase lehčí!
Dětská kola Core 20 opět o něco lehčí! Díky možnosti výběru nových plášťů Schwalbe - podívejte

03.01.2017: Nový e-shop
Postupně vkládáme zboží na nový e-shop cyklochodov.cz
Zkuste

Starší novinky
Z naší nabídky
česká koloběžka SIXTEEN - 5


Sixteen je nová koloběžka.

Nová česká koloběžka. Nová česká koloběžka s vývojem a výrobou probíhající v České republice. Sixteen je nejmladším přírůstkem v rodině značky 4freetime (elektrokola 4freetime, dovozce skládacích kol STRIDA, prodejce českých koloběžek nej-kolobezky.cz). Sixteen je kvalitní a stylová koloběžka do města i na výlety. Sixteen je šestnáct ... a přesně takový rozměr mají obě letmo zavěšená kola této naší koloběžky. Sixteen je koloběžka příkladně tuhé konstrukce rámu, přitom nízké hmotnosti. Sixteen je vaše výhra !!!

technická specifikace:

délka: 135 cm
výška řidítek: 80 - 95 cm
rozvor: 98 cm
nášlap (světlost): 5 cm
délka nášlapu: 40 cm
šířka nášlapu: 8,5 - 10 cm
hmotnost: 8,2 kg
kola: letmo zavěšená 2x 16", průmyslová ložiska
pneu: Innova 16", huštění 4 - 6,5 bar
řidítka: duralové
představec: duralový 
brzdové páčky: Avid
brzdy: Avid bb5 - mechanické kotoučové
gripy: pěnové STING
nosnost: 110 kg
zobrazení: 2417
Anketa
CO BY VÁM UDĚLALO VĚTŠÍ RADOST ?

otevřeno v sobotu (5655 hl.)
5655

otevřeno v neděli (3838 hl.)
3838

e-shop (5999 hl.)
5999

půjčovna cyklo vybavení (4676 hl.)
4676

levnější ceny (4156 hl.)
4156


Celkem hlasovalo: 24324
Naši dodavatelé

Stránky jsou provozovány na upraveném systému phpRS v.280++.