Karel Požár
IČ: 70712301
Prodej, servis a bazar jízdních kol
a velopříslušenství.
Kamenná prodejna

26. 09. 2020 - 05:10

Hlavní Prodejna Katalog Servis Bazar Poradna O nás Kontakt

Prodejna a servis kol

MENU
Čtenář
Inzerce - Bazar
Nejsou žádné inzeráty.
maxbikeProdáváme - kola
LeaderFox
Acstar
CTM
Maxbike
Apache
Superior
Superior
Superior
Nacházíte se v sekci: Testy našeho zboží > TEST-Jak se jezdí na elektrokole 4freetime MTB

  TEST-Jak se jezdí na elektrokole 4freetime MTB

Už jste slyšeli o elektrokolech do terénu? Zajímalo by vás, jaké to je brázdit lesní cesty na kole s elektrickým pohonem? Jaké jsou výhody a nevýhody terénního elektrokola? Vyzkoušeli jsme pro vás horské elektrokolo 4freetime MTB.


http://www.nazeleno.cz/Files/ResizedImages/obrazky/Technologie/Test-elektrokola-4freetime-MTB/perex_329x-1_1108181515.jpg

Ve zkratce:

Vyzkoušeli jsme elektrokolo 4freetime MTB, které je na našem trhu jedním z mála elektrokol vhodných pro jízdu do terénu. Jízda na něm byla příjemným zážitkem, který můžeme každému doporučit. Toto kolo je vhodné zejména pro vyjížďky v mírnějším terénu na vzdálenost limitovanou dosahem baterie.

Jezdit na kole mě baví, ale ty kopce občas dají člověku pořádně zabrat. Možná jste stejně jako já někdy snili o přídavném motorku, který by vám s tou dřinou pomohl. Mám pro vás dobrou zprávu, s elektrokolem se tento sen stává příjemnou realitou. Věděla jsem o elektrokolech do města, ale jak je to s koly do terénu? Když jsem zjistila, že dnes už ani horské elektrokolo není něčím úplně neobvyklým, bylo mi jasné, že si takové svezení musím vyzkoušet.

„Při zdolávání kopcovitého terénu se dřívější úmorná dřina proměnila ve snadnou záležitost.“

Elektrokolo 4freetime MTB vypadá na první pohled jako běžné kolo. Mnoho lidí si elektrokolo představuje jako alternativu ke skútru či babetě, to je ale velký omyl. Elektrokolo je pořád kolo, kde se bez šlapání neobejdete. Pokud jste tedy elektrokola dosud odmítali, protože při jízdě dáváte přednost námaze, nemáte se čeho obávat. Elektropohon vám pomůže, když potřebujete, nicméně většina práce zůstává stále na vás.

Majitel firmy 4freetime pan Michal Homola mi při předání elektrokola všechno podrobně vysvětlil. Měla jsem zpočátku strach, aby ovládání kola nebylo příliš složité. Opak byl pravdou, všechny funkce elektromotoru se nastavují velmi jednoduše.

Elektrokolo 4freetime MTB je vybaveno jako dobré terénní kolo. Samozřejmostí je přehazovačka s 24 rychlostmi, kotoučové brzdy a odpružená vidlice. Samotný elektromotor je umístěn v ose zadního kola.

Elektromotor je nenápadně umístěn v ose zadního kola. Zdroj: autorka
Elektromotor je nenápadně umístěn v ose zadního kola. Zdroj: autorka

„Elektrojízdu“ si rychle zamilujete

Když nasednete na kolo 4freetime MTB a poprvé sešlápnete pedál, jedete na obyčejném kole. Jak ale šlápnete druhou nohou, uslyšíte tichounké sepnutí elektromotoru a ihned ucítíte, jak vám „neviditelná“ síla pomáhá kupředu. Pokud jste na elektrokole ještě nikdy nejeli, bude to pro vás ze začátku docela zábavné a rozhodně doporučuji tento zážitek vyzkoušet.

Během testování jsem na kole celkově ujela přibližně 50 km. Původně jsem měla v plánu trasu v součtu mnohem delší, ale v týdnu, kdy jsem měla kolo zapůjčeno, téměř pořád pršelo. I přesto můžu říct, že jsem si elektrokola 4freetime MTB docela užila. Vyzkoušela jsem jej jak na zpevněných asfaltových cestách, tak v terénu na lesních pěšinách a polních cestách.

Elektrokolo 4freetime MTB na zpevněné cesty i do terénu

Elektrokolo 4freetime MTB má celkem čtyři volitelné úrovně asistence elektromotoru (1, 2, 3, auto), které se nastavují pomocí zařízení s přehledným displejem na řídítkách. Zařízení se snadno ovládá a změnu úrovně asistence elektromotoru je tak možné bezpečně volit i během jízdy. Na displeji se zobrazují i další údaje, jako je aktuální rychlost, ujetá vzdálenost, stav baterie apod. Účast elektromotoru lze také zcela vypnout a pokračovat v jízdě jako na běžném kole. Baterie je umístěná za sedátkem na místě zadního nosiče.

Baterie elektromotoru nad zadním kolem si možná ani nevšimnete. Zdroj: autorka
Baterie elektromotoru nad zadním kolem si možná ani nevšimnete. Zdroj: autorka

Při testování jsem zkoušela využívat různé úrovně asistence elektromotoru. Dle rychlosti, kterou jsem chtěla dosáhnout, jsem střídala všechny dostupné úrovně podpory. Stupeň 1 je vhodný pro jízdu do rychlosti přibližně 15 km/h. Se stupněm 2 je možné dosáhnout rychlosti až 20 km/h a v případě stupně 3 je to až 25 km/h.

V momentě překročení rychlosti 25 km/h dojde k vypnutí elektromotoru, a pokud jsem chtěla docílit ještě větší rychlosti, musela jsem pořádně šlápnout do pedálů. Jedná se o bezpečnostní pojistku vycházející z požadavků evropské legislativy, která slouží k odlišení elektrokol od jiných motorových vozidel, na které se vztahují odlišná, přísnější pravidla.

Elektrokolo 4freetime MTB disponuje i dalšími bezpečnostními funkcemi. Když jsem přestala šlapat, elektromotor se automaticky vypnul. Stejně tak tomu bylo v momentě sepnutí brzdy. Nemusela jsem se tedy bát, že bych kolo vlivem běžícího elektromotoru neubrzdila.

SROVNÁNÍ: Elektrokolo 4freetime MTB vs. běžné horské kolo

Výhody 

  • Snadnější jízda v kopcovitém terénu pro každého 
  • Celkové usnadnění jízdy pro rekreační cyklisty 

Nevýhody

  • Horší manipulace kvůli vyšší hmotnosti
  • Nutnost pravidelného dobíjení baterie

Výdrž baterie předurčuje délku dojezdu

Nevýhodou tohoto kola je jeho vysoká váha, což je dáno hmotností motoru a baterie. Kolo váží asi 23 kg, to je oproti běžnému kolu přibližně o 10 kg více. Při jízdě s vypnutou asistencí elektromotoru jsem tento rozdíl ihned poznala, zejména každé stoupání bylo poměrně náročné. S vyšší váhou jsem také musela počítat při přepravě kola, kdy bych si bez pomoci jen těžko poradila.

Na první pohled vypadá 4freetime MTB jako běžné kolo. Zdroj: autorka
Na první pohled vypadá 4freetime MTB jako běžné kolo. Zdroj: autorka

Z toho vyplývá, že délku výletů na tomto kole je dobré plánovat s ohledem na výdrž baterie, která se udává dle stylu jízdy mezi 40 a 60 km. Pokud si ale budete projížďku hodně usnadňovat, nebo se pohybujete v kopcovitém terénu, bude dojezd podstatně kratší, což mohu potvrdit i z průběhu testovacích jízd. Nabíječka však nezabere mnoho místa a dobíjení baterie je velmi snadné, díky čemuž jsem mohla kolo krátce dobít např. při zastávce v hospodě.

Pro koho je elektrokolo 4freetime MTB vhodné?

Elektrokolo 4freetime MTB je podle mého názoru skvělým pomocníkem zejména pro rekreační cyklisty, kteří si chtějí usnadnit namáhavou jízdu. A již máte nějaké zdravotní omezení, špatnou kondici nebo jste jen „líní“, doporučuji jej vyzkoušet. Od tohoto kola bych však rozhodně nechtěla odradit ani zdatné sportovce, protože „elektrojízda“ může být zdrojem nevšedních zážitků.

Elektrokolo 4freetime MTB zvládá bez problémů i lesní cesty. Zdroj: autorka
Elektrokolo 4freetime MTB zvládá bez problémů i lesní cesty. Zdroj: autorka

Na závěr mohu říct, že elektrokolo 4freetime MTB je vhodné zejména pro jízdu po zpevněných cestách a v mírnějším terénu, což přispívá k delší výdrži baterie. Toto kolo se hodí pro výlety v lokalitách, kde je možné baterii pravidelně před každou delší jízdou nabít. Pokud jej totiž chcete používat bez asistence elektromotoru, budete více pociovat jeho hlavní nevýhodu, kterou je velká hmotnost.

Svezení na elektrokole 4freetime MTB pro mě bylo zajímavým a nevšedním zážitkem, který mohu každému doporučit. Ačkoli má toto elektrokolo oproti běžnému horskému kolu i některé nevýhody, na konci týdne se mi ho vůbec nechtělo vracet.

Technické parametry elektrokola 4freetime MTB

Pláště

26 x 1,95² Kenda

Přehazovačka a přesmykač

Shimano Alivio, 24 rychlostí

Brzdy

Přední i zadní Tektro kotoučové

Přední vidlice

RST GILA, zamykatelná, zdvih 100 mm

Stojan

Odlehčený, nastavitelný

Displej

Multifunkční, s nastavitelnou sílou asistence, podsvícený

Hmotnost

23,3 kg

Max. zatížení

110 kg

Dojezd

40 – 60 km

Baterie

LiOn 36V9Ah, v boxu s řídící jednotkou

Motor

36V, 250W (max 350W výkon), bezkartáčový v zadním kole, odpojitelný konektor

Cena

35 900 Kč

 

 


Sdílet
Naše adresa
Hrudičkova 2097/28,
148 00 Praha 4 – Chodov
(mezi stanicemi metra "C" Roztyly a Chodov)
MAPA
GPS:50.0339136N,
14.4794789E
Informace, objednávky zboží, objednávky servisu, reklamace:
  cyklochodov@seznam.cz
  +420 603427349
Skype_status   Skype
  QR kód
Jak se k nám dostanete?
Otevírací doba:

Letní sezóna
(duben - říjen)

Po - Čt:

13:00 - 19:00

Pá:

13:00 - 18:00

Zimní sezóna
(listopad - březen)

Po - Čt:

15:00 - 19:00

Pá:

15:00 - 18:00

Najdete nás i zde:
Novinky
03.01.2017: Core Nipper 24"váha 10 kg.!
Novinky ve výrobě kol Core Nipper 24 - řazení Shimano Altus 7, vduchová vidlice AIR, výběr nových plášťů Scwalbe - podívejte

03.01.2017: Zase lehčí!
Dětská kola Core 20 opět o něco lehčí! Díky možnosti výběru nových plášťů Schwalbe - podívejte

03.01.2017: Nový e-shop
Postupně vkládáme zboží na nový e-shop cyklochodov.cz
Zkuste

Starší novinky
Z naší nabídky
česká koloběžka SIXTEEN - 5


Sixteen je nová koloběžka.

Nová česká koloběžka. Nová česká koloběžka s vývojem a výrobou probíhající v České republice. Sixteen je nejmladším přírůstkem v rodině značky 4freetime (elektrokola 4freetime, dovozce skládacích kol STRIDA, prodejce českých koloběžek nej-kolobezky.cz). Sixteen je kvalitní a stylová koloběžka do města i na výlety. Sixteen je šestnáct ... a přesně takový rozměr mají obě letmo zavěšená kola této naší koloběžky. Sixteen je koloběžka příkladně tuhé konstrukce rámu, přitom nízké hmotnosti. Sixteen je vaše výhra !!!

technická specifikace:

délka: 135 cm
výška řidítek: 80 - 95 cm
rozvor: 98 cm
nášlap (světlost): 5 cm
délka nášlapu: 40 cm
šířka nášlapu: 8,5 - 10 cm
hmotnost: 8,2 kg
kola: letmo zavěšená 2x 16", průmyslová ložiska
pneu: Innova 16", huštění 4 - 6,5 bar
řidítka: duralové
představec: duralový 
brzdové páčky: Avid
brzdy: Avid bb5 - mechanické kotoučové
gripy: pěnové STING
nosnost: 110 kg
zobrazení: 1714
Anketa
CO BY VÁM UDĚLALO VĚTŠÍ RADOST ?

otevřeno v sobotu (4404 hl.)
4404

otevřeno v neděli (2686 hl.)
2686

e-shop (3654 hl.)
3654

půjčovna cyklo vybavení (3077 hl.)
3077

levnější ceny (2748 hl.)
2748


Celkem hlasovalo: 16569
Naši dodavatelé

Stránky jsou provozovány na upraveném systému phpRS v.280++.